Tradycja Redyku Karpackiego jest kultywowanym od lat zwyczajem w naszym regionie. W Ustrzykach Górnych w tym świętowali hodowcy owiec z całego regionu. Bardzo wiele jest tradycji związanych z tym świętem, więc warto poświęcić mu więcej uwagi.

Czym jest Redyk Karpacki?

Co roku bardzo ważni dla lokalnej gospodarki hodowcy owiec spotykają się by wspólnie świętować, bawić się i dzielić swoimi doświadczeniami. Każdy z nich wychodzi z nowymi doświadczeniami. Nie tylko osoby z branży, ale również wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w tym wielkim ludowym święcie.

Tradycyjne obrzędy

Wiele elementów składa się na te dni, kiedy to ma miejsce te ogromne wydarzenie. Kapłani obecni na kolejnych edycjach dokonują poświęcenia wody i drewna. Ma to dawać pomyślność i pomoc sił wyższych w kolejnym roku, który może stać się trudnym wskutek wielu czynników. Mogą wszakże dopaść stado choroby, pogoda może zabrać im pożywienie, a ceny produktów znacznie spaść wskutek kryzysu.

Radosna zabawa

Nikt jednak w czasie tego święta nie martwi się tym, mamy możliwość degustacji, posłuchania muzyki lokalnej i tradycyjnej na tych ternach. Biesiada trwa do samego rana i każdy wraca do domu nie tylko bogatszy o nowe doświadczenia, ale też i odstresowany. Dzięki święceniu każdy otrzymuje dodatkowe wsparcie ze strony sił wyższych. Przepełnienie Bożą łaską zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami ludowymi daje bezpieczeństwo, brak szkodników i drapieżników atakujących stado i negatywnych skutków rządów.