Coraz głośniej mówi się niedawnym proteście członków Młodzieży Wszechpolskiej dotyczące sprawy wprowadzenia przez MPK darmowych przejazdów dla studiujących w Rzeszowie cudzoziemców.

 

Geneza problemu

Darmowe bilety MPK z założenia miały być dodatkową zachętą dla cudzoziemców, by nie tylko z różnych programów, ale także i prywatnymi drogami przyciągnąć do studiowania na naszych uczelniach zdolnej młodzieży spoza granic naszego kraju. Miało to posłużyć polepszeniu jakości edukacji i umożliwieniu wymiany doświadczeń między studentami z całego świata. Również wykładowcy dzięki możliwości współpracy z młodymi zdolnymi studentami mieli weryfikować metody dydaktyczne.

 

Przebieg protestu

Na całe szczęście protest przebiegał pokojowo i nie było potrzebna interwencja obecnej na miejscu policji. Z licznych transparentów przejawia się główna myśl protestujących, dlaczego z publicznych pieniędzy, na które wszyscy składają się w rozmaitych podatkach ma być finansowana komunikacja publiczna osób, które to nie płacą w tym kraju absolutnie żadnych podatków bezpośrednio, a jedynie korzystają z różnorodnych udogodnień.

 

Liczebność i skutek

Niestety frekwencja nie dopisała i na miejscu pojawiło się maksymalnie kilkadziesiąt osób. Informacja o fakcie zaistnienia procesu dotarła do władz MPK i do samorządu, jednakże nie jest przewidziana zmiana ustawy. Otrzymaliśmy lakoniczne informacje, iż zarząd zapozna się z postulatami protestujących i ustosunkuje się do nich. Nie podano jednak kiedy się to stanie.