Wedle najnowszych doniesień barszcz Sosnowskiego zaatakował na strefie Dworzysko. Mieszkańcy z niepokojem obserwują rozwój sytuacji i alarmują kolejne redakcje o tym fakcie.

 

Czym jest ta roślina?

Barszcz Sosnowskiego to sprowadzona do naszego kraju jeszcze w czasach funkcjonowania Państwowych Gospodarstw Rolnych roślina początkowo przeznaczona na Paszę. Obecnie wiele gmin wiejskich szczególnie na terenie północnej Polski ma ogromne problemy z plagą barszczu. Roślina ta jest niewiarygodnie trudna do wytępienia i przede wszystkim bardzo szybko rozprzestrzenia się nawet pomimo prób jego zwalczania. Kontakt z liśćmi i kwiatami doprowadza do bolesnych poparzeń nawet trzeciego stopnia u osób, które to nawet na ułamek sekundy ich dotknęły.

 

Co dalej z tym problemem?

Właściciel posesji na całe szczęście zadeklarował, iż na własną rękę usunie dosłownie palący problem i jak najszybciej podejmie stosowne kroki zmierzające nie tylko do usunięcia rośliny, ale również zapobiegające odrastaniu w roku bieżącym i latach kolejnych. Mieszkańcy mogą więc odetchnąć z ulgą i obserwować poczynania odpowiedzialnego właściciela ziemi na tym terenie.

 

Co mogą zrobić mieszkańcy?

Każdy, kto zauważy obecność barszczu na terenach miejskich i prywatnych powinien skontaktować się z inspektoratem ochrony środowiska. Z terenów publicznych miasto lub zarządca usunie go za publiczne pieniądze. Na terenie prywatnych posesji natomiast niemożliwa jest interwencja z publicznych funduszy, w porozumieniu z właścicielami opracowywany jest lokalny plan działania.